IELTS

IELTS, anadili İngilizce olmayan öğrencilerin ve öğrenci adaylarının İngilizce dil seviyesini ölçmek için kullanılan iki sınavdan bir tanesidir. İngiliz merkezli British Council ve IDP adında iki kurum tarafından dünyanın neredeyse her ülkesinde yıl içerisinde bir kaç defa olmak yapılır. Dünya üzerinde 2,2 milyon kişi ile en çok tercih edilen seviye belirleme sınavıdır.

IELTS’in iki versiyonu vardır; Academic IELTS ve General Training.

IELTS Academic; Yurtdışında ve ya yurtiçinde herhangi bir eğitim kurumuna İngilizce dil seviyesini göstermek amacına sahip olan öğrenciler tarafından kullanılır. 

IELTS General Training; Yurtiçi ve yurtdışında dönemsel eğitim programlarına katılmak isteyen ya da konsolosluklar, bankalar vb. belirli kurum ve kuruluşlara İngilizce yeterlilik belgesi vermesi gerekenler tarafından kullanılır. 

Her iki versiyon da 4 bölümden oluşur; Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma. 

Dinleme ve Konuşma bölümleri iki versiyon için de standarttır ancak okuma ve yazma bölümleri değişiklik gösterir. IELTS Academic öğrencilere daha akademik hayatla bağlantılı metinler sunarken General Training daha iş hayatına yönelik metinler sunar. 

Testin süresi 2 saat 45 dakikadır. 

Her bölüm 9 üzerinden hesaplanır ve son olarak 4 bölümün puanlarının ortalaması alınır. En yüksek genel puan 9’dur. Geçerli bir not içinde yaklaşık 6,0 – 6,5 IELTS skoru sağlamak gerekmektedir. S. University Dr 216 Fort Lauderdale FL 33328 United States of America

+1 954 600 5753 ( WhatsApp)
info@americaneducation.com.tr